artykuły

Jak wykonać mydelniczkę

Mydelniczka jest taką łazienkową biżuterią… subtelna, a jednak coś znaczy. Musi być funkcjonalna, estetyczna i piękna, dopasowana do wnętrza. No i właśnie, o ile stworzenie praktycznej mydelniczki nie jest dużym problemem, to trudności zaczynają się przy jej dopasowaniu do otoczenia. Trzeba zgrać tę biżuterię z całym wystrojem i upodobaniami użytkowników. Ważne jest jakie, kto lubi mydła i jaki mają kształt. Żeby dobrze leżały na mydelniczce i z niej nie spadały. 

Prace koncepcyjne

Zanim zabierzemy się do lepienia, potrzebny będzie projekt, pomysł lub jakieś ogólne wyobrażenie jak nasza mydelniczka miałaby wyglądać… Ok, ja już mam moją koncepcję. Tym razem będzie to seria klasycznych mydelniczek zdobionych motywem koronki. Pracę zaczynam od wstępnego projektu i wymyślenia w jaki sposób później będę chciała zdobić mydelniczkę.

Modelowanie, szkliwienie i wypalanie

Następnie przygotowuję masę ceramiczną i na plastrze tej masy zarysowuję kształty mydelniczek. Teraz w zależności od tego czy mydelniczka ma być gładka, czy zdobiona wzorem odciskam np. koronkę, fragmenty roślin lub stemple. Później wycinam wierzchy mydelniczek i nóżki, które następnie trzeba dokładnie przykleić aby nie odspoiły się podczas wypału. Jeszcze tylko otworki aby woda dobrze odpływała i stawiam mydelniczkę na nóżkach, nadaję jej ostateczny kształt. Kolejny etap to suszenie, które może trwać nawet tydzień w zależności od warunków. 

Pierwszy wypał pracy po wysuszeniu odbywa się w temp. 800°C na tzw. „biskwit”.

Ostygnięte prace trzeba pokryć szkliwem aby zabezpieczyć je przed wilgocią i przede wszystkim nadać im ostateczny wygląd. Czasami szkliwem w kontrastowym kolorze pokrywam tylko szczegóły, które chcę uwydatnić, np. wzór koronki, resztę pokrywa szkliwo transparentne. Innym razem całą mydelniczkę pokrywam jednolitym szkliwem kolorowym lub transparentnym, które pozwala zachować naturalny kolor wypalonej gliny. 

Ostatnim etapem jest wypał po szkliwionych prac w temp. 1050°C, który jest końcowym etapem produkcji mydelniczek.

Gotowe!

Teraz wkładamy mydelniczkę w śliczne pudełeczko, dodajemy mydełeczko, zawijamy w papierek i mamy śliczny prezentowy cukierek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *